Smješten u bujnom mediteranskom zelenilu iznad hercegnovske obale, Manastir Savina jedan je od najznačajnijih i najljepših manastira Crne Gore. Osim što je duhovno središte pravoslavnih vjernika, ovaj manastirski kompleks privlači i veliki broj turista koji u njemu pronalaze mir, inspiraciju i kontakt sa bogatom istorijom Boke Kotorske.
Istorija manastira
Manastirski kompleks Savina potiče iz perioda između 11. i 17. vijeka, i sastoji se od tri crkve: Mala crkva Uspenja Presvete Bogorodice, Velika crkva Uspenja, i Crkva Svetog Save, po kojoj manastir i nosi ime. Prema predanju, Crkvu Svetog Save je osnovao sam Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski, tokom jednog od svojih putovanja.
Tokom vijekova, manastir je više puta obnavljan i dograđivan, posebno od strane monaha koji su u 17. vijeku izbjegli iz Hercegovine pred turskom najezdom. Oni su sa sobom donijeli i vrijedne relikvije, rukopise i umjetnine koje se i danas čuvaju u manastiru.
Arhitektura i umjetnička vrijednost
Velika crkva, građena u baroknom stilu, djelo je majstora iz Kotora i Dalmacije, a posebno se izdvaja ikonostas koji je radio poznati zograf Simeon Lazović. Manastir Savina poznat je po bogatom freskopisu, ikonama i izuzetno očuvanom manastirskom arhivu i biblioteci. U njemu se nalaze rukopisne i štampane knjige od neprocjenjive vrijednosti.
Duša manastira – pogled, tišina i spokoj
Osim bogate istorije i umjetničkog nasljeđa, Manastir Savina je i mjesto izuzetnog duhovnog mira. Smješten iznad mora, sa pogledom na ulaz u Boku Kotorsku, ovaj manastir pruža osjećaj spokojstva i povezanosti sa prirodom i duhovnošću. U njegovom hladu, pod krošnjama drevnih čempresa, posjetioci nalaze predah i inspiraciju.
Manastir Savina nije samo vjerski objekat, već i simbol trajanja, duhovnosti i kulturne baštine Crne Gore. Njegova tišina, ljepota i istorijska dubina ostavljaju trajan utisak na svakoga ko ga posjeti. Bilo da dolazite iz duhovnih, kulturnih ili estetskih razloga – Savina će vas dočekati širom otvorenih vrata mira i tišine.